Biztonságban az interneten #2
Amikor a világhálót (World Wide Web) 1989-ben Tim Berners-Lee létrehozta, biztos nem gondolt arra, hogy az ő zseniális találmánya valamikor majd adatlopások, illegális üzletek vagy öngyilkosságra okot adó közösségi oldalak otthona lesz. De mindegy is…. Mindegy, hogy a zseniális világ- megváltó ötletről ki mit gondolt egykor! Tény, hogy jelenleg az egyik legjobb hely az adatok lelopására, valamint a más bűntények lebonyolítására.
Amikor valakinek ez eszébe jut, rögtön az olyan weboldalakra kezd el gyanakodni, amelyeken fekete háttérben hatalmas letöltési linkek vannak, és az olyan weboldalakra, amelyekre sohasem látogat egy épp eszű és büntetlen előéletű ember. NO DE EZ NEM TELJESEN ÍGY VAN! Vannak természetesen olyan weboldalak (nem is egy), amelyek nem túl bizalom gerjesztőek, de megdöbbentő módon napjaink legnagyobb adatlopói azok a cégek, amelyeket mindenki ismer, ÍGY PÉLDÁUL A GOOGLE ÉS A FACEBOOK. Ők csak abban különböznek a darknet sötét oldalaitól, hogy ők ezt a felhasználási feltételeikben az orrodra is kötik, persze nem minden titkukat osztják meg veled, csak annyit, amennyit tényleg muszáj.
No de itt is az ideje, hogy mindezt példákkal is bizonyítsuk. Vegyünk például egy nagyon gyakori és szembetűnő történést. Amikor a google-n keresünk, azt hisszük, hogy találataink minden más böngészőben ugyanazok lennének. PEDIG NEM! A Google minden egyes megnyitott keresőjének az adatait tárolja, és folyamatosan megfigyelést tart afölött, hogy téged mi érdekel, és az alapján dobja fel a találatot. Így ha egy megrögzött klíma-sztrájkos és egy gyárigazgató rákeres a „Globális felmelegedés” kifejezésre, teljesen más találatot fognak kapni. A facebook, ugyanígy megfigyeléseket tart minden fiókja fölött. Látja például, hogy egy bejegyzést mennyi ideig nézel, hogy kiket követsz, hogy kik a követőid, és az ismerőseid kiket követnek, és hogy azok kit követnek. Nekem pl. nemrég az Instagram küldött egy értesítést, hogy van egy felhasználó, akit valószínűleg ismerek. Na és nézzenek oda, tényleg ismertem.
Ezenkívül folyamatosan érkeznek olyan üzenetek, amiknek semmi értelme, és csak azért küldik, hogy rákattints, és utána ott maradj a képernyőnél. Ugyanis minél többen vannak a képernyő előtt, annál több reklámot lehet kirakni, és annál több bevétel jön be az adott cégnek! Belegondoltál például abba, hogy a YouTube minden emberen feltétlenül pénzt keres??? Mert ha az illető nézi a reklámokat a videók előtt, akkor a YouTube azért kap pénzt, mert az adott reklámozó vállalat fizet neki. De ha az illetőnek elege van abból, hogy minden jó videó előtt ott van egy idióta reklám, akkor vásárol YouTube prémiumot, ami megint bevétel a Google videó megosztó platformjának!
Persze nem azt mondom, hogy sohasem szabad az internetet használni. Érdemes, mert rengeteg dolgot ma már csak az interneten lehet elérni! De óvatosan csináljuk! Igyekezzünk óvatosan megadni az adatainkat, vagy ne saját névvel regisztráljunk. Tartsuk biztonságba a kódjainkat és jelszavainkat, és ha lehet, ne nyomjunk rögtön az „OK elolvastam és elfogadom” gombra, ha egy felugró ablak a feltételekre vagy a sütikre figyelmeztet!
Friss bejegyzések
Az összes megtekintéseEz egy humoros ismeretterjesztő tartalom ami a könyvek és az írás történelmét mutatja be! Instagram: https://www.instagram.com/somogyiad...
Hamarosan itt az ATPT új frissítése! Az 1.7.0 újításai: - Háttér zenék az ATPT használata közben! - Zenei megosztó - Zenei csoportok...
Kedves felhasználóink! Az 1.6.0-s frissítést ünnepélyesn közzétesszük. A frissítés funkciói lentebb láthatóak. A frissítés elemeinek...
#szamitogep#internet#biztonsag#magyaratpt#biztonsagbanazinterneten#adortech#nefelj#vedjukmeg_a_vilagot